A köszvény az arthritis egyik gyakori és összetett formája, amely bárkinél előfordulhat. A fájdalom hirtelen jelentkezhet, duzzanattal, vörösséggel és érzékenységgel jellemezhető az ízületekben, gyakran a lábujjaknál érezhető a leginkább. A köszvényes fájdalmak gyakran az éjszaka közepén jelentkeznek, égő érzéssel a nagylábujjban. Az érintett rész forró, duzzadt és annyira gyenge, hogy még a legkisebb érintés is elviselhetetlennek tűnhet.

Tünetek

A köszvény tünetei szinte mindig hirtelen fordulnak elő, és gyakran éjjel.

- Intenzív ízületi fájdalom. A köszvény általában a nagy lábujj ízületeit támadja, de bármelyik ízületben előfordulhat. Egyéb gyakran érintett ízületek közé tartoznak a bokák, térdek, könyökök, csuklók és ujjak. A fájdalom valószínűleg legsúlyosabb az első négy-tizenkét órában azt követően, hogy az első fájdalom érzetek megjelentek. A legsúlyosabb fájdalom megszűnése után az egyes ízületi kellemetlenségek néhány naptól néhány hétig megmaradhatnak. A későbbi tünetek valószínűleg tovább tartanak, és több ízületet érintenek.

- Gyulladás és vörösség. Az érintett ízület, vagy ízületek duzzadtak, meleg érzetűek és pirosak.

- Korlátozott mozgástartomány. Amint a köszvény előrehalad, előfordulhat, hogy nem tudja normálisan mozgatni az ízületeit, merev érzettel társul a probléma.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha hirtelen, intenzív fájdalmat észlel az ízületben, illetve a fenti tüneteket tapasztalja, amihez láz is társulhat, keresse fel orvosát. A jellegzetes tünet, amelyet nem kezelnek, tartós fájdalomhoz és ízületi károsodáshoz vezethet. A köszvény akkor jelentkezik, amikor az urátkristályok felhalmozódnak az ízületekben, ami a gyulladást és a köszvényes, intenzív fájdalmakat okozzák. Urátkristályok alakulhatnak ki, ha magas a húgysavszint a vérben. A szervezet húgysavat termel, amikor lebontja a purinokat - olyan anyagokat, amelyek természetesen megtalálhatók a szervezetben. Bizonyos ételekben, például a steakben, az egyéb húsokban, tenger gyümölcseiben purin is található. Más élelmiszerek szintén elősegítik a húgysav magasabb szintjét, mint például az alkoholtartalmú italok, különösen a sör és a gyümölcscukorral édesített italok (fruktóz). Normális esetben a húgysav feloldódik a vérben, és kiválasztódik a vesén keresztül a vizeletbe. De néha a szervezet túl sok húgysavat termel, vagy a vesék túl kevés húgysavat választanak ki. Amikor ez megtörténik, a húgysav felhalmozódhat, és éles, tűszerű urátkristályokat képezhetnek az ízületben, vagy környező szövetekben, amely fájdalmat, gyulladást és duzzanatot okoz.

Kockázati tényezők

Nagyobb valószínűséggel alakul ki a köszvény, ha magas a húgysavszint a szervezetben. A szervezet húgysavszintjét növelő tényezők a következők:

- Étrend. A hússal és a tenger gyümölcseivel gazdag étkezés, és gyümölcscukorral édesített italok (fruktóz) fogyasztása növeli a húgysavszintet, ami növeli a köszvény kockázatát. Az alkoholfogyasztás, különösen a sör, szintén növeli a köszvény kockázatát is.

- Elhízottság. Ha túlsúlyosak, a szervezetben több húgysav keletkezik, és a vesék számára hosszabb idő kell a vérben található húgysav kiválasztására.

- Egészségi állapot. Bizonyos betegségek és állapotok növelik a köszvény kockázatát. Ezek közé tartoznak a kezeletlen magas vérnyomás és krónikus állapotok, mint például a cukorbetegség, az anyagcsere-betegségek, és a szív- és vesebetegségek.

- Bizonyos gyógyszerek. A magas vérnyomás kezelésére gyakran alkalmazott gyógyszerek és az alacsony dózisú aszpirin szintén növelhetik a húgysavszintet.

- Örökletes. Ha közvetlen családtagjainak köszvényük van/volt, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki a betegség.

- Életkor és nem. A köszvény gyakrabban fordul elő férfiakban, elsősorban azért, mert a nők esetében általában alacsonyabb a húgysavszint. A menopauza után azonban a női húgysavszintek megközelítik a férfiakét. A férfiaknál nagyobb valószínűséggel jelentkezik a köszvény korábban - általában 30 és 50 év között -, míg a nők a menopauza után mutathatják a jellegzetes tüneteket.

A köszvényes betegeknél súlyosabb állapotok alakulhatnak ki, például:

- Visszatérő köszvény. Egyes emberek soha nem tapasztalják a köszvényt és tüneteit, míg mások évente többször is tapasztalják az említett tüneteket. A gyógyszerek segíthetnek megelőzni a köszvényes támadásokat a visszatérő köszvényben szenvedők körében. Ha nem kezelik, a köszvény erős porckopást okozhat!

- Vesekövek. Az urátkristályok összegyűlhetnek a köszvényes betegek húgyúti rendszerében, ami vesekövet okoz. A gyógyszerek segítenek csökkenteni a vesekövek kockázatát.

Megelőzés

- Igyon sok folyadékot. Maradjon jól hidratált, naponta testsúly 25 kg/1 l vizet igyon. Hagyja el azokat az italokat, amelyeket magas fruktóz-kukoricaszirupmal édesítenek.

- Korlátozza vagy kerülje el az alkoholt. A legújabb kutatások azt sugallják, hogy a sör különösen nagy valószínűséggel növeli a köszvényes tünetek kockázatát, különösen a férfiaknál.

- Fogyassza a szervezet számára szükséges fehérjét az alacsony zsírtartalmú tejtermékekből. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek valójában védőhatást fejthetnek ki a köszvény ellen, így ezek a legoptimálisabb fehérjeforrások.

- Csökkentse a hús, hal és baromfi fogyasztását. Kis mennyiség elfogadható lehet, de figyeljen arra, milyen típusú - és mennyi -, amennyiben ez kockázati tényező Önnek.

- Megfelelő testtömeg fenntartása. A fogyás csökkentheti a húgysavszintet a szervezetben. De ne akarjon gyors súlycsökkenést, mert ezzel ideiglenesen növelheti a húgysavszintet.

- Mozgás, sport. Az ízületek megfelelő és rendszeres terhelésével megakadályozhatja az urátkristályok kialakulását, persze a megfelelő étrend betartásával párhuzamosan.

Bizonyos kutatások igazolják, hogy a szervezetünkben található húgysav antioxidánsként működik, így valójában erre az anyagra is szüksége van testünknek.